Strona Główna

Blog

Zmiany w instrukcji Ipi-1 już obowiązują!

Zmiany w instrukcji Ipi-1 już obowiązują!

PI-1 co się zmieniło?

Osoba z niepełnosprawnością lub o ograniczonej możliwości poruszania się – to już dwie różne osoby. Dotychczas była to osoba z niepełnosprawnością oraz druga osoba o ograniczonej możliwości poruszania się. Dwa podmioty zapisano w jeden.

(A B B+ C C-) W nowym Ipi-1 pojawia się kategoryzacja stacji i przystanków osobowych. Uwaga! to ważna kategoryzacja – od niej zależy ilość umeblowania peronu – zwróć uwagę na:

§ 9. pkt 6 do 8. Niestety wykaz punktów handlowych obsługi pasażerskiej jest dokumentem wewnętrznym Spółki PKP PLK.

Jeśli w SIWZ nie wskazano kategorii należy o to dopytać zamawiającego – to istotna informacja zwłaszcza dla wykonawcy robót budowlanych! Kryteria kategoryzacji znajdziesz w Ipi-4, tab. 1.

Kolejna zmiana – całkiem ciekawa:

§ 7. pkt 2 ppkt 5) - stosowanie ogrodzeń peronów ograniczyć do minimum! Czy to tylko zmiana w kontekście ekonomii, czy również w kontekście architektury? Niezależnie od odpowiedzi – sądzę, że to dobry zapis, ale… projektując uważajcie na aspekty związane z bezpieczeństwem – choćby na peronach na skarpach!

Na mocy § 7. pkt 2 ppkt 13) –musisz zadaszyć ciągi schodowe i pochylnie prowadzące do przejść p/t. Zapis ucinający wszelkie wątpliwości – na szczęście!

Wiata sektorowa. Czym jest strefa podstawowego użytkowania? No właśnie… Trzech dyskutantów udzieli 5 odpowiedzi! PLK ucięła tą dyskusję – przynajmniej w kontekście wiaty sektorowej. Taka wiata ma być nie krótsza niż połowa peronu. Pozostaje pytanie jak długa? Ufam, że ta informacja znajdzie się w SIWZ 😉

§ 9. pkt 9 – dodany zapis aż elektryzuje! Stacje i p.o. wyposażyć w co najmniej 1 zestaw koszy do elektrozbiórki.

Zapis chwalebny co kłopotliwy – zwłaszcza dla ISE! Ciekawe jak się to będzie sprawdzać? Czy Zakłady Linii będą teraz podpisywać umowy na odbiór elektro-śmieci? Tak, tak… wiem! Narażam się na dyskusję o skażeniu środowiska. Zapis popieram, ale prócz wymagań do zapewnienia na etapie projektowania i wykonania, winien być opracowany scenariusz działań eksploatacyjnych. Ależ! Nie sądzę, żeby go nie było! 😉

Ukonstytuowane! Tam gdzie zmienia się kierunek pochylni należy zapewnić spocznik o wymiarach 1,6 x 1,6 m. Podpowiadamy:

§ 14. pkt 2 ppkt 3), ale zwróć uwagę na ppkt 9) i ppkt 10) – dotyczą ilości pochylni i szerokości między pochwytami.

Będąc na przejeździe kolejowo-drogowym powinieneś mieć zapewnioną widoczność na mocy § 16. pkt 12! Elementy małej architektury tak właśnie musisz rozmieścić. Przykład – tablica z nazwą stacji lub tablice kierunkowe nie mogą zasłonić widoczności. Kto jest odpowiedzialny za rozwiązania projektowe? No właśnie… Projektuj tak jakbyś później był użytkownikiem tych rozwiązań.

Ścieżką prowadzącą masz dojść do osi drzwi windy – nie do osi windy! O tym traktuje § 17. pkt 5!

§ 18 platformy pionowe – zaostrzono brzmienie pkt. 1. Natomiast w pkt. 4 wymiary podestu platformy nie są już ograniczone tylko do platform typu 1. Dodatkowo literalnie wycofano się ze stosowania platform pionowych na terenie obszarów obsługi pasażerskiej.

Znasz to uczucie pod wiatą, kiedy na dworze deszcz i zawierucha? Zapewne Stąd zapis o przepierzeniu wiat, które mają mieć wysokość min. 2,20 m.

Ciemność – widzę ciemność! Pstryk i światło! Niby proste, ale jak zapewnić zasilanie urządzeń elektrycznych wiaty siedziskowej? Zapisano § 19. pkt 13 wymagania dotyczące prowadzenia instalacji w profilach wiaty.

§ 24. pkt 2 – zaś o koszach do selektywnej zbiórki odpadów.